Ako vybrať domácu pekáreň?

Milujete vôňu čerstvo upečeného chleba s chrumkavou kôrkou? S domácou pekárňou si ľahko a rýchlo pripravíte vlastné pečivo, dokonca aj bezlepkové. So správne vybranou domácou pekárňou si ušetríte veľa času aj peňazí. A na čo si pri výbere dať pozor?

V domácej pekárni si pripravíte vlastné čerstvé pečivo behom chvíľky

Na čo sa zamerať pri výbere

Veľkosť a multifunkčnosť

Základným odrazovým mostíkom pri výbere pekárne je veľkosť nádoby na pečenie, ktorá sa udáva v gramoch a pohybuje sa spravidla od 400 do 1 800 gramov. Spočítajte si, pre koľko milovníkov pečiva budete piecť a tiež ako často budete pekáreň využívať.

Väčšinou platí, že na jednu osobu pripadá približne 400 g. Ak si nie ste istí, aký veľký chlieb potrebujete, zájdite si do obchodu a pozrite sa na gramáž chleba, ktorý najčastejšie kupujete.

Ak si chcete domáce pečivo pripravovať niekoľkokrát do týždňa, zamerajte sa na kvalitné modely s nerezovým telom a najlepšie aj s odolnou nerezovou formou.

Pri výbere sa tiež zamerajte na multifunkčnosť pekárne, niektoré modely okrem pečenia zvládnu aj zarábať cesto, pripraviť jogurt a iné mliečne výrobky, alebo dokonca uvariť marmeládu či upiecť mäso.

Jednoduchosť obsluhy a ovládania

Máte radšej dotykové displeje, alebo klasické jednoduché tlačidlá? Aj to je rozhodujúci faktor pri výbere domácej pekárne. Modely s niekoľkými tlačidlami a ikonkami majú veľmi intuitívne a jednoduché ovládanie, ktoré si rýchlo osvojí takmer každý. O niečo zložitejšie ovládanie majú potom pekárne s dotykovým displejom, ktorý vyžaduje trochu technické zručnosti a hlavne dôkladné prečítanie návodu. Na druhú stranu bývajú pekárne s dotykovým displejom multifunkčné a ponúkajú väčšie množstvo zaujímavých programov.

Materiál a kvalita spracovania

Najdôležitejším materiálom na celej pekárni je ten, z ktorého je vyrobená samotná forma na pečenie. Existujú tri možnosti - keramika, teflón a nerez. U keramiky a teflónu sa jedná len o povrchovú úpravu. Telo nádoby je zo zliatiny, ktorá je potiahnutá nepriľnavou vrstvou. Nerezová nádoba je celá z jedného materiálu.

Aké sú rozdiely medzi jednotlivými materiálmi?
  • Keramická povrchová úprava je v porovnaní s teflónom odolnejšia voči poškodeniu, ale jej obstarávacie náklady sú o niekoľko eur vyššie.

  • Teflónové nádoby patria k najlacnejším, sú nepriľnavé a upečený chlieb z nich ľahko vyklopíte, ale ľahko sa poškodia a po narušení stráca teflón svoju nepriľnavosť. Nepoužívajte na čistenie žiadne abrazívne prostriedky ani tvrdé nástroje. A ak plánujete časté pečenie so semienkami, zvoľte radšej keramiku alebo nerez.

  • Nerezové nádoby nemajú nepriľnavú vrstvu, čo je zároveň ich výhoda - majú dlhú životnosť - ale aj nevýhoda - ich povrch je priľnavý a preto sa k nemu môže chlieb prichytiť a tak je vhodné ho piecť radšej pri nižších teplotách.

Okrem formy na pečenie si dobre prezrite aj vonkajší materiál pekárne. Lacnejšie plastové modely sú väčšinou hlučnejšie a náchylnejšie k mechanickému poškodeniu, nasávajú pigmenty aj pachy, takže aj v údržbe ich predbehnú drahšie kovové modely.

Design

Ak plánujete, že pekáreň takzvane priznáte a budete ju mať stále na očiach, zamerajte sa aj na dizajn. Na trhu nájdete ako čisto funkčné modely, tak aj podarené dizajnové kusy, pri ktorých na prvý pohľad ani nespoznáte, o aký prístroj sa jedná. Z farieb môžete vyberať medzi klasickou bielou, čiernou, strieborným nerezom, ale aj vesmírnu šedú.

Pokiaľ bude mať pekáreň svoje miesto na kuchynskej linke, vyberajte aj podľa vzhľadu

Dôležité parametre

Rozmery a hmotnosť

Než sa rozhodnete pre konkrétnu pekáreň, dobre si premerajte miesto, kde bude pracovať a tiež priestor na jej skladovanie v skrinke. Obe hodnoty porovnajte s rozmermi spotrebiča. Výška pekární sa pohybuje najčastejšie medzi 28 až 40 cm, šírka od 28 cm do 46 cm a hĺbka od 24 cm do 30 cm. Záleží na konkrétnom tvarovaní, na trhu sú oválne pekárne, ale aj hranaté s obdĺžnikovým prierezom.

Hmotnosť väčšiny pekární sa pohybuje od 4 do 10 kg.

Kapacita nádoby na pečenie

Kapacita nádoby sa uvádza v gramoch a udáva množstvo hmoty, ktorú je možné v pekárni spracovať. Pre 2 osoby je dostačujúca pekáreň s kapacitou nádoby 500-600 gramov, pre 4 osoby je ideálna kapacita minimálne 1000 gramov. Pokiaľ máte väčšiu rodinu a často pečiete, voľte pekáreň s kapacitou aspoň 1500 gramov.

Spotreba

Spotreba elektrickej energie je u domácich pekární nízka. K príprave jedného chleba, čo zahŕňa miesenie cesta, kysnutie a pečenie, je v priemere potrebných 340 watthodín. Energeticky najnáročnejšou fázou je pečenie. Ak použijete funkciu odložený štart, spotreba sa ešte o niečo zvýši. Pokiaľ vám ide o rýchlosť, poobzerajte sa po pekárni s príkonom nad 800 W.

Hlučnosť

Ak bývate v malom byte a chcete nechať pekáreň pracovať cez noc, zamerajte sa aj na hlučnosť. Pre porovnanie: hlučnosť tichej pracovne by nemala presiahnuť 50 dB. Modely s hlučnosťou pod 40 dB možno považovať za tiché.

Počet hákov/lopatiek na miesenie

Pekáreň môže mať 1, alebo 2 hnetacie háky či lopatky. Pokiaľ ju chcete využívať výhradne k pečeniu chleba, vystačíte si s jedným hákom. Po upečení je potrebné háky z chleba vyťahovať a zostane po nich diera, takže sa dá povedať, že čím menej, tým lepšie. Ak chcete v pekárni tiež vypracovávať cesto, podobne ako v kuchynskom robote, vyberte dvojhákový variant. Väčšie množstvo hákov či lopatiek cesto dôkladnejšie a rýchlejšie premiesi. Vždy si dajte pozor, aby sa dali háky/lopatky z pekárne vybrať a očistiť.

Dĺžka prívodného kábla

Zmerajte si vzdialenosť zásuvky od miesta, kde má pekáreň pracovať a podľa toho vyberajte dĺžku prívodného kábla. Ak by bol krátky, museli by ste pri každom použití vyťahovať predlžovaciu šnúru alebo robiť kompromisy v umiestnení. Keď údaj v popise produktu nenájdete, obráťte sa na výrobcu alebo predajcu.

Chlieb z domácej pekárne je typický svojím tvarom

Užitočné funkcie

  • Programy - každé cesto si žiada iný typ a dobu prípravy, niektoré sa len zamiešajú, iné potrebujú postupné dávkovanie surovín a ďalšie vyžadujú teplo a čas na kysnutie. Aby ste si s tým nemuseli lámať hlavu, stačí, keď podľa priložených receptov vložíte potrebné suroviny alebo vopred pripravenú zmes, navolíte program a pekáreň sa postará o zvyšok. Len si pred nákupom domácej pekárne skontrolujte, či je pripravená na prípravu cesta a pečiva, aké chcete. K bežným programom patrí príprava chleba, kysnutého cesta na pizzu, nekysnutých ciest na koláče, torty či cestoviny a cesta na celozrnné aj bezlepkové pečivo.
Čo ešte dokáže domáca pekáreň?

Mnoho moderných domácich pekární toho vie viac ako len piecť chlieb. V niektorých pripravíte aj marmelády, džemy, ovocné šťavy, pečené čaje, syry, tempeh, jogurty, mäso, sekanú, masť a oškvarky a dokonca v nich môžete ohrievať jedlo, pripraviť kvások k ďalšiemu použitiu alebo pasterizovať (zbavovať potraviny nežiaducich mikroorganizmov). Pokiaľ máte záujem o tieto nadštandardné funkcie, dobre si prezrite ponuku programov.

Niekedy možno možnosti pekárne rozšíriť pomocou dokúpenia doplnkových dielov, ktoré nie sú súčasťou balenia. Vopred si premyslite, aké funkcie využijete, aby vás následné doplnky nevyšli drahšie než nákup vybavenejšieho modelu.

Vedľa prednastavených programov ponúkajú vyspelejšie modely tiež tvorbu a ukladanie vlastných programov.

  • Okienko - pekárne môžu mať pozorovacie okienko, aby ste mohli ľahko skontrolovať stav prípravy, bez toho aby ste otvorili veko.

  • Displej - program, teplotu a dobu pečenia či miesenia možno u domácich pekární nastaviť pomocou koliesok a tlačidiel. Najvyspelejšie modely sú vybavené dotykovým displejom, na ktorom vidíte zostávajúcu dobu pečenia, nastavenú teplotu a ďalšie údaje. U displeja sa zamerajte na veľkosť písma, na podsvietenie a na prehľadnosť.

  • Odložený štart - väčšina pekární ponúka funkciu odloženia začiatku prípravy až o niekoľko hodín, strop je väčšinou 13 hodín. Môžete si ju teda nastaviť tak, aby na vás ráno po prebudení čakal čerstvý teplý chlieb. Je nutné počítať s tým, že pekáreň nie je počas tejto doby úplne vypnutá a spotrebúva energiu.

  • Vnútorné osvetlenie - vám ponúkne lepší prehľad o stave pečenia či prípravy. Podobne ako v rúre. Rozptýlené svetlo z miestnosti môže skresľovať.

  • Pečenie cez noc - nočný režim je jednoducho tichý režim. Pekáreň pracuje o niečo pomalšie a tichšie ako cez deň. Pred nákupom modelu s týmto režimom sa zamerajte na mieru hlučnosti. Čím menej decibelov, tým lepšie. Ideálne sú hodnoty okolo 30-40 dB.

  • Sklopné hnetače - užitočnou funkciou je sklápanie hákov či lopatiek. Sú vysunuté len vo chvíli, keď miesia cesto, potom sa samy zasunú. V upečenom chlebe potom nie sú diery.

  • Dávkovač surovín - nastaviteľný dávkovač v priebehu prípravy do cesta automaticky pridáva ďalšie potrebné ingrediencie.

Zmes na chlieb si pripravte radšej sami, vyjde vás to lacnejšie a navyše budete mať prehľad o použitých surovinách

Rady a tipy

Pravidelná údržba predĺži životnosť

Správnou a pravidelnou údržbou predĺžite životnosť pekárne až o niekoľko rokov. Čistite ju len vo chvíli, keď je vychladnutá a odpojená od napájania. Niektoré formy na pečenie a hnetače či lopatky možno umývať dokonca v umývačke, ale túto možnosť si vopred overte v návode na použitie. Ak to výrobca výslovne neodporúča, umyte ich radšej ručne.

Chlebové zmesi verzus vlastné receptúry

Na výrobu domáceho chleba môžete použiť vopred namiešané zmesi na pečenie chleba, do ktorých pridáte len potrebné množstvo vody. Odpadnú vám tak starosti s vyvažovaním vhodného pomeru a množstva surovín. Alebo si zmes pripravte sami. Mnoho domácich pekární je vybavených základnými receptami na rôzne cestá, kde je množstvo jednotlivých surovín pripravených tak, aby vyhovovalo veľkosti formy danej pekárne. Všeobecne možno povedať, že zmesi, ktoré si pripravíte sami, sú lacnejšie ako tie predpripravené. A navyše presne viete, aké suroviny ste použili.